Technologia RFID

Jednym ze sposobów identyfikacji osób i przedmiotów, cieszącym się coraz większą popularnością, jest technologia RFID. Sam skrót z pewnością brzmi enigmatycznie, jednak w rzeczywistości oznacza on stosunkowo prostą zależność, która przyczynia się do szybkiej i niezwykle skutecznej identyfikacji.


Czym jest technologia RFID?

Wspomniany powyżej skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza system identyfikacji radiowej (Radio Frequency Identification). Cała formuła oparta jest na niewielkich naklejkach, umieszczanych na wybranych przedmiotach. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak zwyczajny kod kreskowy, jednak jest w niej ukryty niewielki chip – urządzenie elektroniczne z zapisanymi na nim danymi. Odczytuje się je przy pomocy specjalnych czytników radiowych.

Wystarczy, że przybliżymy urządzenie RFID do danej etykiety, a ta prześle fale radiowe do mikrochipa, który wyśle informację zwrotną w postaci zapisanych na nim wcześniej danych.


Jakie są zalety tego systemu?

Głównym atutem technologii RFID jest przede wszystkim szybkość identyfikacji. W porównaniu do dawniej wykorzystywanych metod rozpoznawania osób czy towaru, kiedy trzeba było szukać w spisie czy wpisywać dany numer, zapewnia on wyjątkową sprawność w wyszukiwaniu.

Ważny jest również fakt, że w przypadku tego sposobu popełnienie błędu jest praktycznie niemożliwe. Dane zapisywane na mikrochipach są unikalne, tak więc wyświetlony przez czytnik radiowy kod, cena czy inna informacja będzie dokładnie taka, jak konkretny wpis, zawarty w tym niewielkim urządzeniu.


Jakie jest jego zastosowanie?

Od chwili, kiedy dostrzeżono zalety technologii RFID, zatacza ona coraz szersze kręgi w wielu firmach. Jej funkcjonalność jest na tyle szeroka, że dzisiaj możemy dostrzec ją w wielu przedsiębiorstwach i zakładach.

Początkowo RFID stosowano wyłącznie w magazynach i dużych sklepach, np. supermarketach. Pozwala to na szybkie przeskanowanie ceny danego produktu lub najważniejszych informacji o danym towarze. W dzisiejszych czasach technologia ta została rozwinięta w taki sposób, że np. przy wejściu do magazynu postawiono specjalne bramki RFID, które automatycznie odczytują dane ze wszystkich przeniesionych przez nie znaczników.

Powyższa funkcja może być stosowana także w supermarketach, zarówno podczas kasowania wybranych przez klienta produktów, jak i jako systemy (bramki) antykradzieżowe. Jeśli bowiem towar nie zostanie zapisany na kasie, a przeniesie się go przez bramkę, uruchomi się alarm.

Innym zastosowaniem opisywanego w tym artykule systemu są parkingi. Znacznie upraszczają one i przyspieszają kontrolę wjazdu i wyjazdu danego pojazdu z oznaczonego terenu. Dodatkowym atutem jest również możliwość zamontowania specjalnego systemu, który, rozpoznający dane auto, automatycznie otwiera bramę lub szlaban.


Co wspólnego ma z nim nasz klient?

Prawda jest taka, że nawet, jeśli nie zdajemy sobie do końca z tego sprawy, niemal na każdym kroku mamy do czynienia z systemami RFID. W pracy (systemy kontroli dostępu), sklepach, na parkingach, podczas wysyłania przesyłek kurierskich… Tak szeroki zasięg zastosowania tej techniki identyfikacji osób i towarów znacznie ułatwia nam funkcjonowanie i realizowanie kolejnych zadań.

Jeśli więc prowadzisz własną firmę i masz pomysł na wykorzystanie RFID w celu usprawnienia pracy – zgłoś się do nas! Wspólnie ustalimy najlepsze rozwiązanie.